AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
Pielgrzymi pielgrzymki świderskiej na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej

14-15 stycznia 2017 | Jasna Góra

Najlepiej wspólnie spotkać się u matki. Gdy dzieci dorastają i rozjeżdżają się każde we własną stronę, to najczęściej po jakimś czasie wspólnie spotykają się w domu, pod skrzydłami swojej mamy. Nie inaczej jest w naszym przypadku.

Jako Rodzina Pielgrzymów Grupy „Dziesiątej” Żółtej i Biało-żółtej zawsze spotykamy się krótko po Nowym Roku w domu naszej mamy – Matki Boskiej Częstochowskiej – aby wspólnie się modlić, podzielić się opłatkiem i obiecać naszej kochanej Pani, że w najbliższe wakacje znów do niej przyjdziemy.

Ołtarz główny bazyliki na Jasnej Górze

Na nasze noworoczne spotkanie zjeżdżają się wszyscy pielgrzymi, zarówno Ci którzy co sierpień są obecni na szlaku do Częstochowy, jak i te osoby, które duchowo towarzyszą wędrującym. W tym roku nasze czuwanie rozpoczęło się czternastego stycznia w sobotę. Pierwszym punktem była droga krzyżowa, którą wspólnie odprawiliśmy popołudniu na częstochowskich wałach. Następnie przeszliśmy do kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie celebrowaliśmy Eucharystię, której przewodniczył ks. Kazimierz Świderski MSF – Prowincjalny Referent Misji. Głównym punktem naszego spotkania w Częstochowie było nocne czuwanie, które rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Na tej modlitwie obecny był abp. Wacław Depo – Metropolita Częstochowski. Do godziny dwudziestej czwartej wspólnie uwielbialiśmy Boga przez wstawiennictwo Jego Matki, śpiewając pielgrzymkowe pieśni i kolędy, a także odmawiając Różaniec. Przed północą złożyliśmy sobie nawzajem życzenia przy łamaniu się opłatkiem.

Msza Święta pod przewodnictwem bp Wacława Depo

Centralnym punktem naszego czuwania była, tzw. „Pasterka”, czyli Msza Św. w samym środku nocy. Przewodniczył jej Mistrz Nowicjatu ks. Artur Winiarek MSF, a homilię wygłosił Socjusz Nowicjatu ks. Adam Samsel MSF. Następnie udaliśmy się na krótką przerwę i posiłek, ale już po chwili wróciliśmy przed obraz Cudownej Pani. Po odmówieniu kolejnej części Różańca i Adoracji Najświętszego Sakramentu, zakończyliśmy nasze nocne czuwanie „Godzinkami” o godzinie 3:30.

Podczas przerwy

Po krótkim odpoczynku, w niedzielę piętnastego stycznia (Uroczystość św. Pawła Pustelnika – Patriarchy Zakonu Ojców Paulinów) wzięliśmy udział w Uroczystej Mszy Św. w Bazylice Częstochowskiej, na której obecny był abp. Wacław Depo. Po Eucharystii rozjechaliśmy się każdy do swojego domu, ze świadomością, że już za pół roku spotkamy się na pielgrzymim szlaku. Znów na drodze do naszej Matki.

kl. Jan Tomczyk i nov. Mariusz Butowski przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej

 


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)