AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

12 listopada 2023 | Kazimierz Biskupi

W naszej wspólnocie zakonnej przeżywaliśmy dziś Odpust ku czci Świętych Pięciu Braci Męczenników.

1 listopada 2023 | Kazimierz Biskupi

Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy świętych i błogosławionych oraz tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani lub beatyfikowani, ale cieszą się już wiecznym szczęściem.

26 października 2023 | Kazimierz Biskupi

W ramach przeżywania Tygodnia Misyjnego, w czwartek, 26 października, po wieczornej Mszy Świętej odbył się Wieczór Tańca Misyjnego. Była to idealna okazja do wspólnej integracji.

16 października 2023 | Kazimierz Biskupi

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w naszym seminarium miała miejsce 16 października. Jest to dla nas szczególny dzień, gdyż przypada on w kolejną rocznicę śmierci założyciela naszego zgromadzenia – ks. Jana Berthiera.

7-8 października | Kazimierz Biskupi

Minęło dokładnie 500 lat odkąd w Kazimierzu Biskupim, dzięki staraniom biskupa Jana Lubrańskiego, erygowano klasztor bernardyński wraz z przyległym kościołem p.w. św. Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników. Jest to zatem czas dziękczynienia Panu Bogu za to niesamowite miejsce przeniknięte historią i tradycją, a także za ludzi którzy przez wieki tu się modlili i pracowali. Jubileusz okazał się także idealną okazją do pogłębienia wiedzy na temat klasztoru, Zakonu Bernardynów, a także Kazimierza Biskupiego.

26 września 2023 | Kazimierz Biskupi

Nadchodzi czas mężczyzn w Kościele. Stąd propozycja rekolekcji dla mężczyzn. Są one umocnieniem męskiego serca. Wejście w duchowość, budującą prawdziwych mężczyzn. Poprzez proste działania odkrywamy konkretną broń w kosmicznej walce cywilizacji i dwóch światów: Boga i demona, gdzie mężczyzna odegra decydującą rolę.

8 września 2023 | Kazimierz Biskupi

Dzisiaj świętujemy narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Dla nas, Misjonarzy Świętej Rodziny to szczególnie radosny dzień, bo tego dnia składamy śluby. Profesje składaliśmy na ręce prowincjała polskiej prowincji ks. Piotra Krupy MSF. Podczas mszy świętej o godz. 7:00 odnowiliśmy profesję czasową na kolejny rok, natomiast o godz. 11:00 trzech kleryków złożyło śluby wieczyste w zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny.

10-11 sierpnia 2023 | Kazimierz Biskupi

W dniach 10-11. sierpnia 2023 przeżywaliśmy w naszej wspólnocie klasztornej czas nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

25 czerwca 2023 | Kazimierz Biskupi

Świętowanie uroczystości odpustowej zakończyliśmy Wieczorem Chwały - uwielbieniem w naszym kościele seminaryjnym. Wraz z licznie zebranymi sympatykami i przyjaciółmi naszego klasztoru uwielbialiśmy Boga we wszystkich dobrodziejstwach kończącego się roku formacyjnego. W naszej modlitwie towarzyszył nam również zespół z Orchowa, który zapewnił oprawę muzyczną naszego spotkania, za co serdecznie dziękujemy.

25 czerwca 2023 | Kazimierz Biskupi

Dzisiaj w naszym klasztorze odbyła się ważna uroczystość: obchodziliśmy narodziny świętego Jana Chrzciciela, który patronuje naszemu kościołowi.

24 czerwca 2023 | Kazimierz Biskupi

Rok akademicki i formacyjny 2022/2023 dobiegł końca. Z tej okazji odbyła się rada pedagogiczna, która podsumowała rok pracy studentów, profesorów i formatorów.

18 czerwca 2023 | Kazimierz Biskupi

W tym roku 11 niedziela zwykła przebiegła wyjątkowo uroczyście.  W ten dzień obchodziliśmy jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich ks. Waldemara Pałęckiego MSF i ks. Ludwika Wawrzeczko MSF. Był to czas na podziękowanie Bogu za dar powołania kapłańskiego i zakonnego. Ks. Waldemar oddał się pracy naukowej  i pracuje na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z kolei ks. Ludwik od 19 lat posługuje jako misjonarz na Madagaskarze.

Jesteśmy wdzięczni za świadectwo ich życia oddanego Bogu i życzymy wielu łask na dalsze lata posługi!

 

10 czerwca 2023 | Kazimierz Biskupi

Po trzyletniej przerwie, w sobotę 10 czerwca udało nam się zorganizować kolejny turniej im. ks. Jana Berthiera MS.

8 czerwca 2023 | Kazimierz Biskupi

W czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem.

1 czerwca | Jasna Góra

W święto Chrystusa Wiecznego i Najwyższego Kapłana uczestniczyliśmy w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę.

20-21 maja 2023 | Kazimierz Biskupi

W sobotę, 20 maja 2023 roku, pięciu naszych współbraci otrzymało święcenia diakonatu i prezbiteratu. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, biskup diecezji włocławskiej.

5-7 maja 2023 | Kazimierz Biskupi

Wszyscy Misjonarze Świętej Rodziny stanowią jedną rodzinę zakonną. Nie urodziliśmy się jednak zakonnikami – każdy z nas wychowywał się w normalnej rodzinie. Nasi najbliżsi, dzięki naszej przynależności do Zgromadzenia, są również włączeni w zakonną wspólnotę.

29 kwietnia - 3 maja 2023 | Bory Tucholskie | Kotlina Kłodzka

W tym roku majówkę przeżyliśmy dzieląc się na dwa wyjazdy. Ośmiu kleryków razem z ojcem duchownym wybrało się na majówkę zwiedzając trzy miejsca: Bydgoszcz, Bory Tucholskie oraz Toruń.

9 kwietnia 2023 | Kazimierz Biskupi

Kontynuując świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego, niedzielne uroczystości wielkanocne rozpoczęliśmy procesją rezurekcyjną po naszych klasztornych krużgankach, w której uczestniczyła orkiestra dęta, poczty sztandarowe Górników, Strażaków, Liturgicznej Służby Ołtarza a także członkowie Bractw Pięciu Braci Męczenników, oraz św. Anny.

8 kwietnia 2023 | Kazimierz Biskupi

Nadszedł najważniejszy moment w roku dla całego naszego Kościoła, Święta noc Zmartwychwstania Pańskiego, którą rozpoczęliśmy uroczystą Liturgią Wigilii Paschalnej.

7 kwietnia 2023 | Kazimierz Biskupi

Dziś, w Wielki Piątek, wspominamy Dzień Męki Pana Jezusa, jest to dzień, gdy na całym świecie nie sprawuje się Mszy świętej. Cały Kościół uczestniczy w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w piątkowy wieczór.

6 kwietnia 2023 | Kazimierz Biskupi

Tegoroczna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o godzinie 18:00. Przewodniczył jej ks. Rektor Edmund Michalski MSF. W Wielki Czwartek przeżywamy na nowo Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, a dla jej sprawowania – sakrament święceń. Po Ewangelii i homilii odbył się uroczysty obrzęd umycia nóg nawiązujący do czynności Jezusa w Wieczerniku.

31 marca 2023 | Kazimierz Biskupi


W piątek odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Kazimierza Biskupiego. Mimo odstraszających warunków pogodowych przeszliśmy drogę poruszającą serca wielu, na której podjęliśmy refleksję nad cierpieniem Pana Jezusa. Dziękujemy młodzieży, która zaangażowała się w to dzieło, abyśmy mogli przeżyć owocnie tą Drogę. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tej liturgii.

20 marca 2023 | Kazimierz Biskupi

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w naszym seminarium  tradycyjnie odbyło się ustanowienie nowych akolitów i lektora. Podczas Mszy Świętej, którą przewodniczył ks. Prowincjał Piotr Krupa MSF, nasi alumni z czwartego roku, kl. Karol Lipkowski MSF, kl. Daniel Szlaski MSF, kl. Piotr Jaroszczak MSF, kl. Przemysław Kubera MSF przyjęli posługę akolitatu a kl. Mateuszowi Dańczakowi MSF, alumnowi z trzeciego roku udzielono posługę lektoratu.

10 marca 2023 | Kazimierz Biskupi

W ostatni piątek 10 marca w naszym klasztorze odbyła się wieczorna adoracja Krzyża.

Dziękowaliśmy Panu za dar Jego Krzyża i uwielbialiśmy Go w darze zbawienia jaki nam przyniósł.

10 marca 2023 | Kazimierz Biskupi 

Dzisiaj o godzinie 11:00 odbył się pogrzeb br. Józefa Falby MSF poprzedzony modlitwą różańcową. W uroczystości uczestniczyła rodzina zmarłego, współbracia z polskiej prowincji oraz liczni kazimierzanie z bractwem Świętych Pięciu Męczenników.

17-18 lutego | Kazimierz Biskupi

XIV Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w koszykówce przeszły do historii, a to dobry moment, żeby zdać relację z ich przebiegu. To wydarzenie rozpoczęliśmy już w piątek wieczorem, kiedy to po przyjeździe i zakwaterowaniu odmówiliśmy wspólne nieszpory. Uroczystej modlitwie przewodniczył ks. Rektor Edmund Michalski MSF, który w krótkim słowie przywitał wszystkich przybyłych seminarzystów i wyraził wdzięczność za dar powołania każdego z nas.

15-16 lutego 2023 | Kazimierz Biskupi

            Rozwój każdego narodu, który powinien dokonywać się na wielu płaszczyznach równocześnie, jest ściśle związany z tożsamością małżeństwa i rodziny. Z tej racji powinny one podlegać szczególnej ochronie ze strony państwa i Kościoła. Obecnie spotykamy jednostki, bądź całe zorganizowane grupy, które zmierzają do dekonstrukcji więzi małżeńsko-rodzinnych.  Z tych względów, również i w tym roku odbyło się już XXIII Sympozjum Teologiczno-Familiologiczne: „Towarzyszenie małżeństwu i rodzinie”  w Kazimierzu Biskupim, w dniach 15-16 lutego 2023 roku.

 22 stycznia 2023 | Kazimierz Biskupi

W niedzielę 22 stycznia w naszym klasztorze odbyły się jasełka pt. „Nie było miejsca dla Ciebie”, przedstawione przez Liturgiczną Służba Ołtarza wraz z grupą młodzieżową Sthajenka. Każdy z aktorów i widzów miał okazję zrozumieć istotę Narodzenia Pańskiego i poczuć chociaż namiastkę tego co czuła Maryja i Józef. Całe przedstawienie zwracało uwagę na fakt zamknięcia się na Jezusa ludzi w tamtych czasach jak i postawę ludzi dzisiaj.

16 stycznia 2023 | Kazimierz Biskupi


Tego dnia odbyły się wybory do zarządu kleryckiego. Dziekanem alumnów został kl. Piotr Jaroszczak MSF, dziekanem pracy kl. Karol Lipkowski MSF, a dziekanem liturgii kl. Etienne Andriamitantsoa MSF.