AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
o. Grzegorz Kramer w kaplicy seminariyjnej

26 listopada 2016 | Kazimierz Biskupi

26 listopada przeżywaliśmy w swojej wspólnocie comiesięczny dzień skupienia. Adoracja, Droga Krzyżowa, Msza Święta, medytacja, czy konferencja, a dodatkowo cały dzień w milczeniu – tak wygląda taki dzień każdego miesiąca.

To skupienie miało jednak zupełnie inny wymiar, a to ze względu na gościa, który przybył, by wygłosić nam Słowo Boże oraz podzielić się swoim świadectwem. O. Grzegorz Kramer SJ – bo o nim mowa, to znany internetowy kaznodzieja, który prowadzi bloga oraz codziennie wrzuca rozważanie Ewangelii na YouTubie. Pisze artykuły na portalu DEON.pl. W środowisku katolickim – szczególnie tym młodym – jest on bardzo rozpoznawalną postacią. Wokół niego wytworzyła się otoczka kontrowersji na temat niektórych kwestii społecznych, takich jak chociażby przyjmowanie imigrantów.

klerycy zebrani w kaplicy w oczekiwaniu na konferencję o. Kramera

Gdy dwa dni wcześniej dowiedzieliśmy się, kto poprowadzi to skupienie, nastąpiło w naszej wspólnocie niemałe poruszenie. „Ciekawe co powie?”, „co wygłosi?”, „czy będzie mówił o imigrantach?” – te i szereg innych pytań padały wśród nas do samego przyjazdu o. Kramera.

podczas dzielenia się owocami dnia skupienia z o. Kramerem

Bardzo się zdziwiliśmy – pozytywnie oczywiście. O. Grzegorz w dwóch konferencjach opowiadał o św. Ignacym – założycielu Jezuitów. Konferencje te poświęcił w sposób szczególny rachunkowi sumienia metodą ignacjańską, a także medytacji według klucza św. Ignacego z Loyoli. Poprowadził nas przez dwie takie medytacje, co dla wielu z nas było nie lada wyczynem – wszak jedno takie rozważanie trwa prawie godzinę.

wspólne dzielenie się owocami dnia skupienia z o. Kramerem

Niejeden z nas skorzystał z sakramentu pokuty, czy rozmowy z o. Kramerem. Na koniec tego dnia skupienia mieliśmy również okazję spotkać się z ojcem przy kawie, by podzielić się świadectwem z tego dnia, a także zapytać go o przeróżne tematy związane z jego osobą, czy działalnością prowadzoną przez niego w internecie.

zdjęcie grupowe z o. Kramerem

Comiesięczny dzień skupienia był – jak zawsze – okazją do regeneracji sił duchowych na kolejny miesiąc, a także zweryfikowania na ile realizujemy wolę Bożą w naszym zakonnym życiu. To listopadowe skupienie pozwoliło także spotkać się ze znanym duszpasterzem oraz św. Ignacym Loyolą. Wielu z nas po tym dniu z większą intensywnością zaczęło śledzić aktywność o. Kramera w internecie. Oby wszystkim nam po tym dniu został w pamięci slogan, który bardzo często posługuje się o. Grzegorz: Bóg jest dobry!


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)