AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

16 października | Kazimierz Biskupi 

Jak co roku, 16 października – w dniu, w którym obchodzimy rocznicę śmierci Założyciela naszego Zgromadzenia, Sługi Bożego Jana Berthiera – odbyła się w naszym Wyższym Seminarium uroczysta inauguracja roku formacyjnego 2021/2022.

Uczestniczyło w niej wielu profesorów i proboszczów okolicznych parafii oraz naszych współbraci i przyjaciół. W tym roku był obecny również ks. Agustinus Purnama MSF – generał Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny razem z dwoma asystentami generalnymi.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. prowincjał Piotr Krupa MSF. Słowo Boże głosił ks. Andrzej Pryba MSF. W homilii podkreślał jak ważna i potrzebna jest Kościołowi ewangelizacja, by każdy człowiek osiągnął zbawienie. Nie jest łatwo iść za Jezusem i być misjonarzem, ale należy pokładać ufność w Bogu, podobnie jak Abraham. Kaznodzieja zaznaczył też ważną rolę formacji ludzkiej oraz gorliwości w wypełnianiu powołania do głoszenia Ewangelii, tak, jak czynił to ks. Jan Berthier.

Po Eucharystii udaliśmy się do auli, w której miała miejsce sesja inauguracyjna. Po przywitaniu ks. rektora, Edmunda Michalskiego, nastąpiło sprawozdanie z zeszłego roku akademickiego, przygotowane przez ks. dyrektora studiów Michała Krycha MSF. Następnie odbyło się ślubowanie alumnów pierwszego roku. Kolejnym punktem spotkania był wykład inauguracyjny ks. Agustinusa Purnama MSF pt. „Znaczenie obecności Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce i na świecie”. Podkreślił m. in. wartość dialogu w ramach formacji i w poszukiwaniu prawdy. „Różne są punkty widzenia. Dlatego ważny jest dialog” - mówił. Dziękował też Polskiej Prowincji MSF za wysłanie misjonarzy, którzy pracowali i nadal pracują za granicą. Na koniec wyraził nadzieję, że klerycy, rozpoczynający nowy rok, będą wzrastali, podobnie jak Jezus przy Maryi i Józefie.

Po wykładzie inauguracyjnym głos zabrali m. in. ks. prowincjał Piotr Krupa MSF,  przedstawiciele Uniwersytetu oraz władz samorządowych.

Uroczystość zakończyliśmy wspólnym obiadem oraz tradycyjnym meczem piłki nożnej między alumnami.

 


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)