AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
koncert kleryków Misjonarze Świętej Rodziny podczas koncertu na rzecz hospicjum w Licheniu

11 grudnia 2016 | Kazimierz Biskupi

Przygotowanie do Świąt Narodzenia Pańskiego to dla naszej wspólnoty nie tylko intensywniejsza modlitwa, sprzątanie i stawianie choinek. Jest to również czas podejmowania akcji charytatywnych: realizujemy konkretne dzieło pomocy, uwrażliwiające na ludzkie problemy. Tym razem zdecydowaliśmy się na zorganizowanie koncertu charytatywnego na rzecz Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym.

kl. Stanisław ze skarbonką

Dlaczego wybraliśmy taki cel? Nie tylko dlatego, że tam spędził swoje ostatnie tygodnie życia nasz współbrat, śp. ks. Andrzej Rabij MSF. Od kilkunastu tygodniu posługujemy tam jako wolontariusze, towarzysząc pacjentom poprzez rozmowy, wspólną modlitwę czy chociażby pomoc w karmieniu. Nie ma wśród nas nikogo, kto nie polubił tych godzin spędzanych w hospicjum w każde wtorkowe popołudnie. Świadomość tego, jak bardzo jest to potrzebne, wdzięczność i uśmiech są wystarczającą nagrodą. Relacje zarówno z pacjentami jak i personelem szybko stają się bliskie, niemal rodzinne. Stąd wypływa pragnienie wsparcia tak ważnego dzieła.

stoisko z cegiełkami na rzecz hospicjum

Inspiracją do zorganizowania koncertu stały się zajęcia z muzyki prowadzone w naszym seminarium przez światowej klasy specjalistę – ks. prof. Piotra Nawrota SVD. Jest on misjonarzem pracującym od dawna w Boliwii, znanym badaczem muzyki baroku misyjnego, pielęgnowanego przez całe pokolenia Indian. Przez kolejny semestr mieliśmy zaszczyt kształcić swoje głosy i wrażliwość muzyczną pod jego czujnym okiem. Nie zajmowaliśmy się oczywiście indiańskim barokiem misyjnym, lecz innym rodzajem muzyki dawnej: chorałem gregoriańskim, w którym ks. prof. Nawrot również się specjalizuje.

Klerycy wykonują utwory chorału gregoriańskiego

Na koncert wybraliśmy repertuar maryjny z okresu Adwentu, dlatego nadaliśmy mu tytuł „Adwent z Maryją”. Staraliśmy się ubogacić nasze interpretacje na wiele sposobów. Oryginalne teksty łacińskie recytowaliśmy najpierw w języku polskim, wykonywaliśmy poszczególne partie na przemian: solista versus schola, zmienialiśmy miejsca wykonywania utworów. Pojawiły się też utwory organowe – za kontuarem zasiadł pan Marek Kłaniecki, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kole, który na co dzień jest też naszym wykładowcą. Zwieńczeniem występu był dwugłosowy utwór z okresu renesansu, przeznaczony na Boże Narodzenie pt. „Gdy się Krystus narodził”.

Pan Marek Kłaniecki gra na organach utwór Jana Sebastiana Bacha

Całość inicjatywy spotkała się ze znacznym odzewem, bowiem udało się zgromadzić spore grono słuchaczy, a zarazem ludzi o sercach wrażliwych, chętnych do pomocy. Zebraliśmy 1178 zł i w całości przekazaliśmy tę kwotę na ręce dyrektora hospicjum, ks. Piotra Wojtonisa MIC.

Cały koncert był transmitowany na żywo w internecie na portalu facebook

Mamy nadzieję, iż podjęta przez nas akcja doprowadziła do bliższego spotkania z nadchodzącym Zbawicielem: poprzez piękno muzyki sakralnej i poprzez wyjście naprzeciw człowiekowi w potrzebie.

Adam Gaca MSF

Transmisja z koncertu


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)