AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
klerycy Misjonarze Świętej Rodziny w Gajnie na Białorusi

25-29 maja 2017 | Białoruś

Z racji, że jeden neoprezbiter pochodzi z Białorusi grupa kleryków udała się na prymicje do tego kraju. Przebywaliśmy w miasteczku Łagojsk położonym pod Mińskiem.

kościół w Łagojsku parafii rodzinnej ks. Aleksego Papliouka MSF
kościół w Łagojsku parafii rodzinnej ks. Aleksego Papliouka MSF

Mieszkaliśmy w wiosce, gdzie urodził się neoprezbiter Aleksy - Gajna. Podczas tego pobytu mieliśmy okazję poznać trochę kraj. W piątek byliśmy w Mińsku, gdzie jechaliśmy metrem, zwiedzaliśmy starówkę, zobaczyliśmy najważniejsze miejsca w Mińsku między innymi Plac Zwycięstwa, tzw. Czerwony Kościół, który jako jeden z 10 budynków w Mińsku ocalał po wojnie.

Czerwony Kościół w Mińsku
Czerwony Kościół w Mińsku

Mogliśmy też zobaczyć prawosławną cerkiew, w której było bardzo dużo ikon. Następnie udaliśmy się do katedry katolickiej. Tego samego dnia byliśmy też w Hatyniu, gdzie upamiętniono niemiecką zbrodnię na Białorusi podczas II wojny światowej – spalenie około 200 miejscowości.

miejsce upamiętnienia zbrodni spalenia 200 wsi w Hatyniu
upamiętnienie zbrodni spalenia ok. 200 wsi w Hatyniu

W sobotę Msza Święta prymicyjna sprawowana była w języku białoruskim, który był jednak dość zrozumiały dla nas. Na przyjęciu prymicyjnym wystąpił znany białoruski pieśniarz Wajciuszkiewicz. Swój talent muzyczny zaprezentował tata neoprezbitera Aleksego, jego starszy brat i on sam. Także klerycy mieli swoje pięć minut: puściliśmy filmik z życzeniami dla neoprezbitera, zaśpiewaliśmy znaną białoruską piosenkę "Tri Czarapachi" i nauczyliśmy gości tańca "Skrzypek".

 

Ostatniego dnia w drodze powrotnej zobaczyliśmy zamek Radziwiłłów w Nieświeżu. Jest to wielki kompleks zamkowo-warowny przy jeziorze z ogromnym ogrodem. Wnętrze jest bardzo bogato wyposażone. Następnie udaliśmy się na parafię prowadzoną przez Misjonarzy Świętej Rodziny w Kłecku, gdzie pracuje ks. Pavel Sluka MSF.

kościół w Kłecku na Białorusi gdzie pracuje ks. Pavel Sluka MSF
kościół w Kłecku na Białorusi

Wszędzie gdzie byliśmy zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci i ugoszczeni. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy poznać lepiej kraj sąsiadów.
GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)