AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

20-21 maja 2023 | Kazimierz Biskupi

W sobotę, 20 maja 2023 roku, pięciu naszych współbraci otrzymało święcenia diakonatu i prezbiteratu. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, biskup diecezji włocławskiej.

Święcenia prezbiteratu otrzymali diakoni z polskiej prowincji: dk. Jakub Dziurgot MSF oraz dk. Karol Bielicki MSF, natomiast święcenia diakonatu przyjęli klerycy z prowincji malgaskiej: kl. Etienne Andriamitantsoa MSF, kl. Leon Ranaivosoa MSF oraz kl.  Hermann Botoiaia MSF, którzy odbywają formację w naszym seminarium.

Dzień wcześniej odbyły się nieszpory pod przewodnictwem rektora, ks. Edmunda Michalskiego MSF, podczas których kandydaci, w obecności wspólnoty, uroczyście złożyli wyznanie wiary.

Msza Święta z udzieleniem święceń rozpoczęła się o godzinie 11.00. Obecni byli księża prowincjałowie z Polski, Madagaskaru oraz Hiszpanii. Mszę Świętą koncelebrowało wielu naszych współbraci, również spoza naszego kraju, a także kapłani diecezjalni i zakonni. W homilii, ksiądz biskup pouczył kandydatów, jak wielką godnością zostaną obdarzeni oraz jak ważnych zadań się podejmują dla Chrystusa oraz Jego Kościoła. Podkreślił także, że w posłudze prezbitera i diakona potrzebne jest nieustanne trwanie w łączności z Bogiem. Po Mszy Świętej przyszedł czas na życzenia, a następnie odbył się uroczysty obiad, podczas którego ks. Piotr Krupa MSF, prowincjał polskiej prowincji, wręczył neoprezbiterom dekrety, posyłając ich do pracy w parafiach.

Następnego dnia, o godzinie 9.30, została sprawowana Msza Święta Prymicyjna. Ks. Karol wraz z ks. Jakubem modlili się za mieszkańców Kazimierza Biskupiego, naszą wspólnotę seminaryjną oraz prosili o nowe, święte i liczne powołania do naszego zgromadzenia. Homilię wygłosił ks. Michał Popowski MSF, który podkreślał, jak ważna jest łączność pomiędzy kapłanami a wiernymi. Po podziękowaniach księża neoprezbiterzy udzielili wiernym indywidualnego błogosławieństwa.

Dziękujemy rodzinie, przyjaciołom i znajomym naszych współbraci, osobom konsekrowanym, mieszkańcom Kazimierza Biskupiego oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w tych celebracjach i otaczali ich swoją modlitewną pamięcią. W tym miejscu prosimy o dalszą modlitwę, aby nowi księża i diakoni poprzez swoją gorliwą posługę prowadzili wiernych do Dobrego Pasterza.

 


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)