AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

22 - 24 maja 2021 | Górka Klasztorna

Główne obchody naszego jubileuszu stulecia Polskiej Prowincji MSF odbyły się w sanktuarium w Górce Klasztornej. Brała w nich udział również nasza wspólnota seminaryjna.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 22 maja. Otworzyło je sympozjum naukowe pt. „100 lat MSF – męczeństwo wpisane w misję”, podczas którego, wraz z zaproszonymi prelegentami gośćmi, pochylaliśmy się nad charyzmatem, działalnością i znaczeniem obecności Misjonarzy w Polsce w ciągu ostatnich stu lat. Spotkanie zwieńczył spektakl przygotowany przez kleryków naszego Seminarium, który w twórczej formie przedstawił najważniejsze wydarzenia z dziejów Polskiej Prowincji. Na zakończenie spektaklu widzowie mogli sprawdzić swoją wiedzą o Zgromadzeniu w quizie. Ten intensywny dzień zakończyliśmy czuwaniem przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, organizowanym przez Odnowę w Duchu Świętym i wspólnotę Poznanie Jezusa z Poznania.

Kolejnego dnia, w niedziele 23 maja świętowaliśmy dzień Pięćdziesiątnicy oraz przeżywaliśmy Misterium Męki Pańskiej (przeniesione z powodu pandemii), które było jednocześnie wspomnieniem „Męczenników Góreckich”, czyli Misjonarzy zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Wieczorem natomiast mogliśmy uczestniczyć w koncercie „Ufaj jak Józef”, zorganizowanego przez naszych współbraci ks. Aleksego Papliouka MSF i ks. Adama Gacę MSF, w którym brali udział również: Dawid Krzyk, Ewa Dmochewicz oraz Maya Thomas. Występ wprowadził nas w postawę zawierzenia, jaką charakteryzował się św. Józef.

W poniedziałek 24 maja obchodziliśmy święto Maryi – Matki Kościoła, które w góreckim sanktuarium jest dniem odpustu. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył JE ks. bp Wiesław Śmigiel z Torunia. W swojej homilii podkreślał, że Maryja jest zawsze blisko nas, zarówno w radosnych jak i trudnych momentach naszego życia i działania. W uroczystościach na placu przed bazyliką uczestniczyli licznie zgromadzeni nasi współbracia, kapelan Prezydenta RP ks. kan. Zbigniew Kras, który wygłosił okolicznościowe słowo, księża diecezjalni, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz różnych szczebli, ruchów i stowarzyszeń, mieszkańcy i czciciele Matki Bożej, Królowej Krajny. 

 


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)